Тема.
Україна на карті світу.
Карта України.
Мета: поглибити знання
учнів про розташування України на карті світу, півкуль і Європи; засобами
практичної роботи допомогти школярам уявити протяжність кордонів України;
закріплювати вміння працювати з контурною і фізичною картами; виховувати пізнавальну самостійність,
цілеспрямованість, патріотичні почуття,
прищеплювати любов до Батьківщини.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.Гра
«Так чи ні»
·
Чи
вірите ви, що глобус це зменшена модель Землі?
·
Чи
вірите ви ,що на нашій планеті 6 материків?
·
Чи
вірите ви ,що Північно- льодовитий океан найтепліший?
·
Чи
вірите ви ,що Євразія найбільший материк?
·
Чи
вірите ви ,що у водах Тихого океану може зустрітися молюск – гребінець?
·
Чи
вірите ви ,що наша Батьківщина знаходиться на материку Євразія?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Якою буде тема
нашого уроку ви дізнаєтеся розгадавши кросворд
А).Робота з кросвордом (слайд №1)
1.Зменшена в мільйони разів модель Землі?
2.Зменшене в багато разів зображення всієї земної кулі,
або її окремих частин?
3.Символ нашої Батьківщини , що означає триєдність
і тривимірність світу, і християнство трактує його вже як святу Трійцю: єдність
Бога-Отця, Бога-Сина, Бога-Духа Святого.
4.Прилад, який допомогає
орієнтуватися на місцевості?
5. Столиця нашої
Батьківщини?
6.Річка на берегах якої
стоїть Київ?
7.Синьо-жовтий державний
символ нашої країни?
Б)Яке слово утворилося в виділених квадратах? Тож сьогодні
на уроці ви дізнаєтеся більше про Україну, про її розташування на карті світу, півкуль і Європи.(слайд №2)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ(слайд №3)
1. Бесіда з елементами розповіді
Є на світі така сторона,
Золотими дощами умита,
Де холодні криниці без дна,
Де я можу душею спочити.
Є на світі така сторона,
Неповторна, єдина, одна,
Щедрим сонцем,
Любов’ю зігріта
— У якій частині світу ми живемо?
— У якій півкулі знаходиться Європа?
— Покажіть на карті світу Європу.
— Чи можна визначити, де розташована Україна? Чому?
— Покажіть на карті півкуль Європу.
— Чи можна визначити, де розташована Україна? Чому?
— На якій же карті можна добре побачити всю Україну?
— Погляньте, діти, на карту України.(слайд 5-14)
Ось
зазначені межі української землі, де з давніх-давен жив і зараз живе
український народ. Величезні простори займає наша країна. Якби ми задумали
пройти пішки із заходу на схід, то для цього знадобилося б близько 100 днів, бо
простір цей простягнувся на 1300 км зі сходу на захід, а з півночі на південь —
на 900 км.
Нині площа
України становить 603,7 тис. км 2 . Розмірами території вона поступається лише
Росії та Казахстану, а в Західній Європі (показати
на карті) перевищує площу країн — Франції, Іспанії. Межує з Польщею,
Угорщиною, Румунією, Словаччиною, Молдовою, Білоруссю, Росією.
Загальна
довжина кордонів — близько 6400 км, у тому числі із країнами далекого зарубіжжя
— 1250 км. 1050 км кордонів України припадає на моря.
На заході
Україна межує з Польщею, Румунією, Словаччиною. На південному заході — з
Молдовою, а на півночі — з Білоруссю. На південному та північному сході — з
Росією.
Крайнім
східним пунктом є селище міського типу Мулеве Луганської області, а крайнім
західним пунктом — м. Чоп Закарпатської області. Крайня північна точка — с.
Муравії Чернігівської області, а південна — мис Саричу Криму. На південному
сході Українських Карпат знаходиться умовний центр Європи.
Земна
поверхня України є різноманітною. Є тут і гори, і рівнини, і долини, і яри.
Через землю України на південь несе свої води величавий сивий Дніпро, що впадає
в Чорне море.(слайд17) З півдня нашу Вітчизну омиває ще одне море — Азовське.
На заході піднімають у небо свої вершини гори Карпати.(слайд 18-22)
На півночі
ростуть густі ліси — це Полісся, а далі на південь поступово змінюються природні
пейзажі, переходячи у степ.
В Україні є
безліч річок, озер, водосховищ, ставків. Лише річок налічується 71 000! На
кожний квадратний кілометр території припадає 250 м річок. Найбільшими є
Дніпро, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець, Дунай. (слайд)
Дніпро (довжина 2285 км) — третя після Волги і
Дунаю річка Європи. Вона бере початок в Росії і несе свої води до Чорного моря
через Росію, Білорусь, Україну. Наші предки називали цю річку Данапріс, що
означає «вічна вода». Друга назва Дніпра — Славутич, від слова «слава». Серед
847 приток є такі великі річки, як Прип’ять і Березина, Сож і Десна.
Понад 95 %
території України — рівнина. Височини займають четверту частину рівнин. Гори
знаходяться тільки на крайньому заході (Карпати)
та півдні (Кримські).
Найбільшими
містами України є Київ, Харків, Дніпропетровськ, Донецьк, Одеса, Запоріжжя. Це
— міста-мільйонери. Також великими містами є Львів, Миколаїв.(слайд 23)
Нам
пощастило жити на цій чудовій землі, милуватися її красою, користуватися її
дарами.
Чудові
заповідні землі, природа сіл, малих та великих міст нині потребують кмітливих і
дбайливих господарів. Природа чекає від нас чуйності, доброти й розуму.
2. Практична робота(слайд 24)
— Знайдіть Україну на карті світу, півкуль і Європи.
— Порівняйте зображення нашої країни на карті світу,
карті півкуль і Європи та карті України.
На якій же
карті можна добре побачити всю Україну, її кордони з іншими країнами, моря,
річки, болота, водосховища, великі міста, гори, височини та низовини? Чому
саме?
Учні за вказівкою вчителя розглядають фізичну карту
України.
— Чому на карті півкуль багато блакитного кольору, а на
фізичній карті України — мало?
— Які кольори переважають на фізичній карті і чому?
— Покажіть на карті, де розташована Україна.
— Які гори простяглися на території України?
— Які ріки протікають? Яка з них є найбільшою?
— Куди впадають ці річки?
— З якими державами межує Україна? Покажіть їх
розташування на карті.
— З якою країною кордон України є найдовшим, а з якою —
найкоротшим?
— Які моря омивають територію країни на півдні? Покажіть
їх.
— Чи є в Україні гори? Які?
— Яке місто є столицею нашої держави?
— Які міста є найбільшими в Україні?
3. Робота за підручником (с. 101–103)
Учні працюють за завданнями підручника на с. 101–102.
Виконують практичні роботи на с. 102–103.
— Розкажіть, про що ви прочитали у «Бібліотечці
природодослідника».
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 103.
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
4.Фізкультхвилинка(відео)
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Практична робота
«Нанесення на контурну карту кордону України та її столиці»
— Відгадайте загадку: «Держави без людей, міста без
будівель, ліси без дерев, моря без води. Що це?» (Географічна карта)
— Візьміть указку (олівець) і проведіть нею по всіх
кордонах України.
(Один учень працює з картою України на дошці, решта — з картами в зошиті.)
— Яке місто є столицею нашої держави?
Учні самостійно наносять на контурну карту кордон України
та її столицю.
2. Гра «Так чи ні?»
Учитель називає країну, а учні мають визначити, чи є вона
сусідом України.
3. Робота в парах
— У якій півкулі знаходиться на карті наша Батьківщина?
— На якому материку ми живемо?
— Яка країна межує з Україною на півночі?
— З якою державою Україна межує на сході?
— Яка найбільша річка України?
— Як називається столиця України?
— Якими морями омивається Україна?
4. Складання «павутинки»
— Складіть «павутину», з якими державами межує Україна.
5. Гра «Знавці-прикордонники»
Робота
в групах.
Утворюється дві
групи, які отримують твердження. Обговорюють їх у групах і дають відповіді.
Твердження:
1) Україна межує
з шістьма державами Землі.
2) На заході
Україна межує з Польщею.
3) Найдовший
кордон Україна має з Росією.
4) На півночі
Україна має кордон з Польщею.
5) На півдні
кордон водний пролягає по Чорному морю.
6) Найкоротший
кордон Україна має з Словаччиною.
6. Гра «Кінцівки»
— Доповніть речення.
Найвища гірська вершина в Україні — ... (Говерла).
Найвища гірська вершина в Криму — ... (Роман-Кош).
Найглибше озеро в Україні — ... (Світязь).
Найдовша ріка в Україні — ... (Дніпро).
Символічний знак держави — ... (герб).
Межа між державами — ... (кордон).
Полотнище синьо-жовтого кольору — ... (прапор).
Кущ із червоними ягодами, народний символ України — ... (калина).
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія.(слайд 25)
На уроці я дізнався ...
Найцікавіше було…
(Оцінки за урок активні учні отримали на зворотньому боці невеличкої карти України,
таким чином конфіденційність оцінки була збережена)
VII. Домашнє завдання.
Скласти сенкан з словом Україна
Комментариев нет:
Отправить комментарий