вторник, 27 декабря 2016 г.

Урок розвитку зв’язного мовлення. 4 клас

Тема.    Розвиток  зв’язного  мовлення.  Складання казки на  основі власного  досвіду.
Мета:   Продовжити роботу із  вдосконалення  навичок  складання   казки, вміння правильно  й   точно  висловлювати   свої  думки. Розвивати   спостережливість, образне  мислення  та уяву. Виховувати любов  до казок.

Методично – дидактичне забезпечення уроку: малюнки  листків,осені, сюжетні малюнки  та  емблеми  для  об’єднання  дітей у групи, листки  з дерев,асоціативний  кущ «осені» , дерево для вправи  «очікування».

Хід уроку
І. Оголошення  теми  уроку

- Діти , сьогодні  у  нас  урок розвитку зв’язного мовлення. Ми будемо скла-
дати  казку. Наш урок – це урок  творчості, натхненності,добра і  радості. Про-
поную  ознайомитися  із  завданнями, які  чекають на нас сьогодні.
Читаємо  з дошки:

1.Вправа «очікування»
2.Поетична стежина
3.»Дощ» компліментів   листочкам
4.Колективна  робота  над складанням  початку  казки.
5.Фізкультхвилинка
6.Робота  в групах
7.Презентація роботи  у великій групі ( класі)
8. Підсумок

Складання   асоціативного  « куща» ( тема « Осінь»).

Погляньте  на нього .А тепер виберіть із нього  найкрасивіше ,найяскравіше  явище
природи, яке відрізняє  осінь від інших пір року. ( Падолист, листопад)

-         Що це за явище таке?
-         Коли це найчастіше буває? ( У жовтні)
-         Так, у жовтні, тому ще з давніх – давен  цей місяць називають  золотоцвіт.

Та  жовтнева пора падолисту вже відійшла, залишивши таку красу  в нашому класі.
Від цього тут  святково  та  врочисто. Та  заметіль  листопада   ще  продовжується.
Кожен   із  вас у пору   впіймав  листочок. Прислухайтесь  до   нього ,порадуйтесь.
Листочок підкаже вам,що ви « очікуєте»  від сьогоднішнього  уроку.  Памятайте,
що  починати треба  зі слів: « Я очікую…..  .»

ІІ. Вправа  « Очікування»

Діти говорять слова - очікування , прикріплюють до дерева чи на землю листок.
-         Ось таку картину осені створили наші  очікування.  А  який чудовий килим.
Ступаєш по ньому  - і бачиш листочки, різні за формою та кольором,величиною
й  характером   падіння на землю.

Я впіймала  ось такий листочок, він підказує мені, що я очікую:

-ви будете правильно,точно й красиво висловлювати свої думки, фантазувати  й
уявляти;
- будете  злагоджено працювати в групах, де вам буде комфортно.
- Діти ,що робиться з природою восени? ( Вона засинає)

ІІІ.Поетична стежина

-         Послухаємо,як про це говорить поезія.
Читання поетичних рядків Івана  Буніна:

Темної  осені степ укривається
Листям опалим вві сні.
Пагони сплять, і травиці дрімається,
Сік застига до весни.

-         Зрозуміло,що сьогодні осінній лист – поважний гість у нашому класі. Я хочу,
щоб на всі  листочки полився «дощ» компліментів. Пропоную  вийти на поетичну
осінню стежину, де ми уважно прислухаємося й виберемо строфи, рядки, уривки
про осіннє листя.
(Читання віршів підготовленими дітьми.)

ІV.»Дощ»  компліментів  листочкам

-А тепер відправимо листочки скупатися під «дощем» компліментів, а може навіть
і  під «зливу». Скажіть,які вони,на що схожі, як летять?

Читаємо записи  з дошки:


Які листки, на що  схожі:

золотий  листопад,золотий дощ,
ніби сльози, ніби парашути,
золотисте, червонясте,
килимок, тканий так  майстерно,
схожі на яскравих  метеликів

Як  падають,як летять:

зривається і пісеньку співа;
пурхає,лине,миготить,майорить,
золоті метелики з дерева  летять,
золотий пролився дощ,
наче полум’я горить,
запроменіли,падають , як зорі,
злітають, кружляють

-         Вдячні листочки вам за такі чудові компліменти! І кожен із них  з нетерпінням
чекає, щоб стати головним героєм казки. А який же герой без імені? Давайте
виберемо йому    ймення. ( Барвик, Грайлик, Веселун)

-         А Барвик  чи Грайлик хоче, щоб ви написали казку про  його подорож. Але
спочатку давайте підберемо  синонім  до слова подорож ( мандрівка, мандри).

-         То як ми назвемо казку? ( діти пропонують варіанти назв)

-         Запишіть в зошит  такий заголовок казки, який вам найбільше сподобався.

V.Колективна робота над складанням початку казки

-Діти, казка – це також текст. Із яких частин він складається?
-Як  здебільшого  розпочинається  казка?
-Отже, яке перше речення  запишемо?
На високому гіллі  жив-був Грайлик.

-Як йому жилося навесні та влітку?
Добре йому жилося навесні та влітку.

-Це ми написали зачин. Тепер ми розпочнемо писати основну частину.
-То яка  пора року спричинила  зміни в природі?
-Як про це  сказати, щоб використати  образні вирази? Складіть речення.
Непомітно підкралась золотокоса чарівниця.

-Що сталося з листочками?
Листочки зграйками та поодинці почали облітати з дерева.

-І врешті-решт станеться так,що листочок залишиться один на дереві.
Пишемо про це речення.
Скоро  Грайлик  залишився сам на дереві.

-         Що він вирішив  зробити?
Вирішив піти у мандри.

-Це ми написали одне речення основної частини. Треба продовжити казку.
Але   ж самому сумно   мандрувати.  Грайлик  запрошує  і вас , діти, допомогти
йому  знайти друзів, які б також стали героями казки, продовженням  основної
частини.

Фізкультхвилинка

(Діти  імітують  під музику рухи листочка, який падає,шукають  свою групу за
емблемою)


Листочок,листочок  на вітрі шелестить.
Сьогодні в таночок із дітьми він спішить.
Діти    люблять танцювать,
Люблять всі  відпочивать.
Листочку друга  ви  знайдіть
І  гарну казку про них напишіть.
(Діти сідають на нові місця)

-Знайшли друзів листочку й собі? Тепер ви будете разом  працювати  у  групі.
Тож  давайте  згадаємо правила роботи в групі.

Порадьтеся і виберіть лідера, каліографа, секунданта. На  виконання  роботи
відводиться 10 хвилин.

VІ. Робота  в групах

Виконання роботи у групах. Складання казки ,запис  її каліграфом на
листках.

І група
ІІ група
ІІІ  група
«Листочок із  їжачком»
«Листочок із                 каштанчиком»
«Листочок із другом»
Опорні слова
Опорні слова
Опорні слова

побачив їжачка, миттю
стрибнув, поспішав  у
кубельце, розстелив  на
ліжку,  пісню колискову,
міцно заснули, подарує
матінці- землі, ще
родючішою стала


побачив каштан, один
моргає  карим  оком,
мелодію вітру,міцні обій-
ми, розповів  про життя-
буття, міцно заснули,
проросте, стане добривом
матінці - землі

з  вітерцем  і маленьким
товаришем,запрошення
в гості,струмочок  жебо-
нить,стали човником,
миттю  попливли,швидка
течія річки,  на берег,
міцним сном, стануть
добривом  матінці -землі

VІІ. Презентація  роботи у  великій групі  ( у класі)

Зразок  закінчення казки  групи « Листочок із їжачком»

Раптом під деревом  він  побачив  їжачка. Грайлик  миттю  стрибнув  з дерева
йому на спину. Їжачок  поспішав  у своє  кубельце. Там  він  розстелив  листочок
на своєму  ліжку. Під  ніжну колискову  вітру вони разом  міцно заснули.
Навесні подарує  себе листочок  матінці- землі, щоб ще  родючішою  вона
стала.

Зразок  закінчення   казки   групи  « Листочок  із   каштаном»

Та  ось побачив  Грайлик   на землі  каштан. Один  моргав  йому  карим   оком.
У повільному  танку  під  ніжну мелодію  вітру опустився  Грайлик  до нього. Міц-
но обійняв каштанчик. Розповів про своє життя – буття. Разом вони   заснули міц –ним  сном.
Навесні  каштанчик  проросте, а  листочок стане  добривом  матінці - землі.

Зразок  закінчення  казки  групи  « Листочок  із  другом»

Разом  із вітерцем   і маленьким  товаришем опустилися  вони на землю. Раптом
чують мандрівники  запрошення  в  гості. Прислухались – аж  то струмочок   жебо-
нить. Стали друзі човниками і  попливли. Швидка течія  викинула друзів на берег .
Листочки   міцно  заснули   під  ніжну  мелодію  вітру. А  навесні  вони   стануть добривом  матінці – землі.

-         Чи  сподобалась вам виконана робота  товаришів?  Тож  поаплодуємо  їм.

VІІІ. Підсумок

-         Мені дуже  сподобалось, як ви  працювали. Молодці! Скажіть,  а чи  справдились
ваші  очікування?
-         Мої  очікування  справдились , бо ви  вчились  висловлювати   свої думки точно і  красиво,  а ваше мовлення   збагатилось  образними  словами і  словосполучення-
ми.

ІХ. Домашнє завдання

-         Дякую вам  за роботу. Урок  творчості  завершується. А  пролетів він,  як мить.
Це була коротка  мить творчості.
На домашнє  завдання – намалювати  малюнок  

Комментариев нет:

Отправить комментарий